24 Lip

Stres a zaburzenia hormonalne, problemy jelitowe i przewlekłe zmęczenie.

Za większość zmian w wyglądzie i kompozycji naszego ciała odpowiedzialne jest działanie hormonów które wydzielane zostają odpowiednio w zależności od tego co robimy i "jak żyjemy" . Wśród największych wrogów prawidłowego działania układu hormonalnego wymienić możemy oczywiście STRES. Są wśród nich również dieta czy styl życia , ale tłumacząc sobie czym jest stres, dojdziemy do wniosku że pod nim kryje się w zasadzie wszystko, nawet dieta!
 

Hormony kontra stres

ŹRÓDŁA STRESU: brak snu, siedzenie do późna przy komputerze, drakońska dieta, długie przebywanie na diecie ubogokalorycznej, złość, depresja, zmartwienia, kłótnie, hałas, wysiłek fizyczny, zamartwianie się, przeżywanie, choroba, rany, długi, brak płynności finansowej, żywność wysokoprzetworzona, stan zapalny, poród oraz każda operacja, ból, hipoglikemia, alergeny, toksyny, metale ciężkie, zanieczyszczenia powietrza .... i tak dalej i dalej.. 

Wszystkie powyższe stresory nadmiernie nadwyrężają nasz układ autonomiczny, oddziaływują i przeciążają oś podwzgórze-przysadka-nadnercza czyli HPA axis, która ma za zadanie w głównej mierze poradzić sobie właśnie ze stresem. W kontakcie z czynnikiem stresogennym podwzgórze wydziela kortykoliberynę (crh) która z kolei powoduje wydzielanie kortykotropiny. Ona w dalszej kolejności pobudza nadnercza do wytwarzania hormonów zwanych kortykosteroidami z których na pewno wszystkim znany jest kortyzol. 

Nasz nastrój, energia, emocje, poziom libido czy też trawienie zależne są właśnie od osi HPA. Niestety w wyniku przewlekłego stresu jaki jest nieodłączną częścią i niejako kosztem rozwoju cywilizacji oś HPA zostaje przeciążona i w dalszej konsekwencji rozregulowuje nasz układ hormonalny. 

Kortykosteroidy (w tym wspomniany kortyzol) wydzielane przez nadnercza to grupa bardzo ważnych hormonów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym, które mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno-elektrolitową organizmu.

W przypadku STRESU kortyzol hamuje aktywność noradrenaliny i powoli zmniejsza napięcie. Jeśli jednak w sposób ciągły narażamy nasz organizm na stres, to oś HPA obniża swoją wrażliwość na reakcje i powoduje syndrom "przewlekłego, chronicznego stresu". U kobiet, które mają wrażliwszy układ nerwowy niż mężczyźni, jednym z bardzo powszechnych objawów jest zaburzenie miesiączkowania ...
 

Twój komentarz
POKAŻ
Karolina Kozela -ZnanyLekarz.pl